Cam Yünü Kalibel

Cam Yünü Nedir ?

Cam yünü hakkında teknik bilgiler ve kullanım amaçları nelerdir ?
Cam yünü, bir ısı yalıtımı malzemesidir ve pek çok yerde kullanılır. Kullanımına göre boyut ve yoğunlukta değişiklikler olabilir. Değişik kaplama malzemeleri, şilte, levha, boru ve dökme şeklinde kullanılır. Akustik düzenleme sağlar. Sıcak ve rutubetten etkilenmez. Zamanla bozulmaz, çürümez, küf tutmaz, korozyon ya da paslanma yapmaz, böcekler tarafından tahrip edilemez bir malzemedir.
Beyaz Alçıpanlı Cam Yünü Kalibel
Yeşil Alçıpanlı Cam Yünü Kalibel
Kırmızı Alçıpanlı Cam Yünü Kalibel
Bordo Alçıpanlı Cam Yünü Kalibel
Boardex Alçıpanlı Cam Yünü Kalibel
Aquapanel Kaplı Cam Yünü Kalibel
Betopan Kaplı Cam Yünü Kalibel
OSB Kaplı Cam Yünü Kalibel
Diamant Kaplı Cam Yünü Kalibel

Sıkça Sorulan Sorular

İç bölme ve komşu duvarlarda, Merdiven ve asansör boşluklarına bitişik duvarlarda, Her türlü ahşap oturtma çatılarda, metal/sandviç çatılarda, Ahşap karkas binaların içten ısı/ses yalıtımı uygulamalarında vb. alanlarda kullanılır.

Cam yünü 250 dereceye kadar yangına dayanıklıdır. Taş yünü ise 650 dereceye kadar yangına direnç gösterir. Esnek bir malzeme olan cam yününün basınç ve kopma direnci taş yüne göre daha düşüktür. Taş yününün kesilmesi, taşınması ve montajı daha kolaydır.

Alev almaması, soğuğa ve sıcağa dayanıklı olması, paslanmaması gibi özellikler sayesinde cam yünü oldukça uzun süre kullanılabilir. Cam yünü kullanım ömrü genel olarak 25 – 35 yıl arasındadır.

Hafif ve yanmaz olan cam yününü sizler de yangın güvenliğinde, ara ve iç duvar izolasyonunda, binalarınızın dış cephe izolasyonunda ve klima santrallerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Zamanla bozulmaz, çürümez, küf tutmaz, korozyon ve paslanma yapmaz. Böcekler ve mikroorganizmalar tarafından tahrip edilemez. Higroskopik ve kapiler değildir. Kaplamasız camyünü ürünler TS EN 13501-1’e göre “yanmaz malzemeler” olan A1 sınıfındadır.