Taş Yünü Kalibel

Taş Yünü Nedir ?

Taş yünü hakkında teknik bilgiler ve kullanım amaçları nelerdir ?
İnorganik hammaddelerin 1350°C-1400°C’de eritilerek elyaf haline getirilmesi sonucu oluşmaktadır. Kullanım yeri ve amacına göre farklı boyut ve teknik özelliklerde, değişik kaplama malzemeleri ile şilte, levha, boru ve dökme şeklinde üretilebilmektedir. Isı yalıtımı, ses yalıtımı ve akustik düzenleme ile birlikte yangın güvenliği de sağlamaktadır.
Beyaz Alçıpanlı Taş Yünü Kalibel
Yeşil Alçıpanlı Taş Yünü Kalibel
Kırmızı Alçıpanlı Taş Yünü Kalibel
Bordo Alçıpanlı Taş Yünü Kalibel
Boardex Alçıpanlı Taş Yünü Kalibel
Aquapanel Kaplı Taş Yünü Kalibel
Betopan Kaplı Taş Yünü Kalibel
OSB Kaplı Taş Yünü Kalibel
Diamant Kaplı Taş Yünü Kalibel

Sıkça Sorulan Sorular

Taşyünü hem soğuk hem de sıcaktan koruyan mükemmel bir ısı yalıtımı malzemesidir. Taşyünü izolasyon sistemleri, ısıtma ve soğutmada yüksek enerji tasarrufu sağlamakta , ayrıca binalarda iklimsel konforlu koşullar sunmaktadır. Taşyününün en önemli özelliklerinden biri 1000°C üzerindeki ısı karşısında dayanıklılığıdır.

Bunun yanında taşyünü gibi organik doğal bir malzeme de kullanılsa, bu malzemelerin kullanım ömrü 10 yıldır. 10 yılı geçtikten sonra malzemeler işlevini yitirecektir.

Taşyünü; diğer ismi ile kayayünü, volkanik kayaçlarda elde edilen bir yalıtım malzemesidir. Volkanik kayaçların 1600 derece ve üstünde ısıya maruz kalıp eritilmesiyle elyaf haline getirilmesinden elde edilmektedir.

Taş yünü, volkanik bazalt taşından elde edilen bir ısı yalıtım malzemesidir. Isı yalıtımı yanında ses yalıtımı, yangın yalıtımı amacıyla da kullanılır. Yangına karşı yüksek mukavemet gösteren bir malzemedir. Sıcağa, suya, neme maruz kaldığında yapısında bozulma olmaz, boyutu değişmez.
 
  • Isı, ses ve yangın yalıtımı sağlar.
  • Isı iletkenlik katsayısı (λ) 0,036 W/mK ile 0,040 W/mK arasındadır.
  • İnorganik yapısı sayesinde bakteri üretmez.
  • Sıcağa ve rutubete maruz kalması halinde boyutlarında bir değişme olmaz.
  • Lifli yapısının tüm katmanlarına uygulanan, özel işlemler sonucu elde edilen doymuş yapıdaki Taşyünü iyi bir su itici olarak davranış gösterirken, sahip olduğu buhar geçirgenliği sayesinde nemin bina içerisinde tutunmasını engeller.
  • Taşyünü ile yalıtılmış yapılar daha sağlıklı ve konforlu hale gelir.
  • Uzun lif yapısı sayesinde, kesim ve laminasyonda, düzgün kenar ve yüzeye sahip ürün elde edilmesine olanak tanır.
  • 1000˚C sıcaklığa dayanabilmesi sayesinde yangın yalıtımında büyük rol oynar.
  • Elyaflar sayesinde ses yalıtımı sağlar.
  • A1 sınıfı yanmaz malzemedir. (TS EN -13501)